Ana içeriğe atla

Temeli 1970 yılındaki İTÜ’ye bağlı Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu’na dayanan Üniversitemiz 1992 itibariyle Sakarya Üniversitesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmiştir. Mayıs 2018'de Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Her geçen yıl içindeki program ve öğrenci sayasını arttıran Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, akademik ve teknik altyapısı ile günümüzde de Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Son yıllarda uluslararası üniversite olma yolunda atak yapan Üniversitemiz, dünyanın farklı ülkelerinden pek çok öğrencinin de ilgi odağı olmuştur.

Üniversitemizin önemli görevlerinden biri de eğitim almak amacıyla üniversitemize başvuran uluslararası öğrencilere Türkçe öğretmektir.

Ekim 2019’dan itibaren Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Dil Eğitim-Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi TÖMER) olarak Türkçe öğretimi görevini yürütmeye başlayacaktır. Her geçen yıl kapasitesini ve hizmet alanını genişleten Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi TÖMER, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Erasmus, Mevlana, Fulbright gibi kurum/kuruluş, proje ve programları çerçevesinde yabancı öğrencilere Türkçe öğretimi hizmeti vermektedir.